Yatırımcılardan CD Project Red’e Cyberpunk 2077 davası

Cyberpunk 2077

Çıkalı 2 hafta olan Cyberpunk 2077’nin oyunda oluşan bug’larla başı belada gibi gözüküyor. Duyurulma tarihinden bu yana büyük ilgi ve beklentiyle beklenen oyun, çıkışıyla beraber “bug” ve çeşitli sorunlarla bekleyenlerini hayal kırıklığına uğrattı. Aslında günümüzde çıkan büyük oyunların birçoğunda benzer sorunlar yaşanabiliyor. Fakat Cyberpunk 2077 sektörde ilginç sayılabilecek şekilde büyük bir beklenti oluşturdu. Söz konusu hayal kırıklığı bu beklentinin boşa çıkması olarak tanımlananbilir. Oyunun yayıncılığını ve geliştiriciliğini yapan CD Projekt Red ise sadece özür dileyerek, ilgili sorunları çözme konusundaki tembel tavırları ile oyunu satın alanları çok kızdırmış gibi duruyor.

CD Projekt Red Cyberpunk 2077

Aslında sorun sadece oluşan bug’lar değil. Oyunda aynı zamanda kaynak tüketim sorunları da mevcut. Birçok oyuncu yüksek seviye sistemlerine rağmen verimsiz şekilde çalışan oyundan şikayetçi oldular. Ama en büyük sorun tartışmasız olarak eski konsollarda yaşanıyor. PlayStation 4 ve Xbox One’da yaşanan sorunlara dair internete video atan eski konsol oyuncuları olayın ciddiyetini ortaya koydular. Tüm bu olanlardan sonra Sony, oyunu PlayStation Store‘dan kaldırdı.

New York’ta dava açıldı

Geçtiğimiz günlerde CD Project Red’e dava açılmasına dair haberleri görmüştük. Bu söylenti gerçekleşti ve New York’ta faaliyet gösteren Rosen Hukuk Bürosu davanın şikayetçi tarafı oldu. Büro, davayı 16 Ocak – 17 Aralık 2020 tarihleri arasında hisse alan yatırımcılar adına açtığını açıkladı. Davanın gerekçesi ise “mali fayda sağlamak için yanlış beyanda bulunma” olarak sunuldu. Bir başka gerekçe ise eski konsollar için bitmemiş halde olan oyunun son ürün olarak kullanıcılara sunulması.

Şu anda CD Project Red’e açılan davanın baş yürütücüsü Rosen Hukuk Bürosu, mağdurları davadan taraf organize etme konumunda. Bazı haber kaynaklarına göre ise Polanyalı kimi yatırımcılar dava açma yönünde hazırlık içindeler. Davanın nasıl sonuçlanacağı ise tam bir merak konusu. CD Project Red olayı masumane bir yanlışlık olarak empoze ederken, olayın mağdurları ise bu durumun düpedüz dolandırıcılık olduğuna inanıyorlar. Bundan sonrası ise hukukun kararına kalmış durumda. Eğer dava mağdurların lehine gerçekleşirse (…ki olması gereken bu) mahkemeden çıkacak karar benzer davalar için de emsal niteleği taşıyacaktır ve oyun yapımcılarını daha özenli çalışmaya zorlayacaktır. Bu da en azından oyunların daha düzgün ve hazır bir şekilde yayınlanması için şirketleri zorlayacak bir durum anlamına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir