Xbox Series X ve Series S Özellikleri

Xbox Series X ve Xbox Series S

Oyunseverlerin merakla beklediği Microsoft‘un yeni nesil oyun konsolları Xbox Series S ve Xbox Series X 10 Kasım 2020 tarihinden itibaren satışa çıktı. Teknoloji marketlerden veya web mağazalarından sipariş verilebilecek olan Xbox’un yeni serileri, ilk etapta Forza Horizon 4, Assasin’s Creed: Valhalla ve Dirt 5’de dahil olmak üzere yeni nesil konsollara uyumlu hale getirilmiş olan toplamda 30 oyunla birlikte görücüye çıktı. Bu oyunların Xbox Series S ve Series X için optimize edilmiş versiyonlarında daha yüksek kalitede grafik ve performans elde edilebilecek.

Yeni nesil konsollar Xbox Series S ve Xbox Series X’ten herhangi birini satın alan oyuncular, aylık 29.99 TL karşılığında Xbox Game Pass aboneliği de satın alıp, ayrıcalıklardan faydalanabilecekler. Yukarıda bahsettiğimiz oyunların büyük çoğunluğu tüm dünyada 15 milyonun üzerinde aboneye ulaşan Xbox Game Pass aboneleri için ulaşılabilir olacak ve oyun kütüphanesi sürekli güncel tutulacak. Aynı zamanda Microsoft’un Xbox Game Pass çatısı altında topladığı en az 23 farklı oyun stüdyosu tarafından yayınlanan veya yayınlanacak olan tüm oyunlar platform üzerinden abonelerle buluşturulacak. Oyuncuları heyecanlandıran oyunlardan HALO Infinite, State of Decay 3, Forza Motorsport ve Fable 4 gibi oyunların kısa bir süre içerisinde platforma eklenmesi bekleniyor. Aynı zamanda 15 Aralık 2020’de EA Play’de Xbox Game Pass platformuna dahil oluyor. Xbox Game Pass Aralık 2020 oyunlarına göz atmak için buraya tıklayabilir veya Xbox Game Pass hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayıp önceki yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Xbox Series S teknik özellikleri

İşlemci: AMD Zen 2, 3.6 GHz
Ekran Kartı: 1.565 GHz / 4 TRFLOPS
RAM: 10 GB GDDR6 128-bit
Çözünürlük Desteği: 1440p
Dahili Depolama: 512 GB NVMe SSD
Artırılabilir Depolama: 1 TB Genişletme kartı
Harici Depolama: USB 3.1 HDD
Optik Disk Desteği: Bulunmuyor
Giriş Arabirimleri: 2x USB Type-A / SSD yuvası / Ethernet / HDMI 2.1
Boyut: 275mm x 151mm x 63.5mm
Ağırlık: 1.9 kg

Xbox Series X teknik özellikleri

İşlemci: AMD Zen 2, 3.8 GHz
Ekran Kartı: 1.825 GHz, 12 TFLOPS
RAM: 16 GB GDDR6 320-Bit
Çözünürlük Desteği: 4K 120fps/8K
Dahili Depolama: 1TB NVMe SSD
Artırılabilir Depolama: 1 TB Genişleme kartı
Harici Depolama: USB 3.2 HDD
Optik Disk Desteği: 4K UHD Blu-Ray Sürücüsü
Giriş Arabirimleri: 3x USB Type-A / SSD yuvası / Ethernet / HDMI 2.1
Boyut: 301mm x 151mm x 151mm
Ağırlık: 4.45 kg

Xbox Series X, şimdiye kadarki en güçlü oyun konsolu olma iddiası ile çıkış yaptı. Teknik özellikleri göz önünde bulundurulduğunda bu iddianın çok da boş bir iddia olmadığı söylenebilir. İşlemci tarafında, AMD Zen 2 ile birlikte bir önceki nesil olan Xbox One’ın neredeyse 4 katından fazla işlemci gücü sunuyor. DirectX ve Ray-tracing ile eşsiz bir performans sağlayan konsol gerçekçi aydınlatma ve gölgeleme ile birlikte doğru yansımalar sunuyor. Ultra HD 4K ve 8K’ya kadar görsel deneyim sunabilen yeni nesil Xbox Series X, hızlı yükleme süreleriyle de kusursuz bir oyun deneyimi vaad ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir