VPN nedir?

VPN Nedir?

VPN, internet üzerinden başka bir ağa güvenli bir şekilde bağlanmanızı sağlar.  VPN’ler, bölge kısıtlamalı web sitelerine erişmek, göz atma faaliyetlerinizi halka açık Wi-Fi’deki meraklı gözlerden korumak ve daha fazlası için de kullanılabilir.

Son zamanlarda VPN’ler oldukça yaygın kullanılmakta. Fakat bu yaygınlığın birincil sebebi iş ağlarını internet üzerinden güvenli bir şekilde birbirine bağlamanın veya evden bir iş ağına erişimine izin olanağı sağlamasından çok ulusal çapta yasaklı sitelere girmenin bir yolu olmasıdır.

VPN’ler esasen tüm ağ trafiğinizi ağa iletir; bunun, yerel ağ kaynaklarına uzaktan erişim ve internet sansürünü aşma gibi fonksiyonları vardır. Tabi torrent kullanıcılarını da bu listeye eklemeliyiz. Birçok torrent sitesi ziyaretçisi VPN kullanarak işlem gerçekleştirmektedirler.

Eğer özetlemek gerekirse VPN bilgisayarınızı, akıllı telefonunuzu veya tabletinizi internetteki başka sunucuya bağlar ve o bilgisayarın internet bağlantısını kullanarak size internette gezinme olanağı tanır. Dolayısıyla, bu sunucu farklı bir ülkedeyse, o ülkeden geliyormuşsunuz gibi görünür ve normalde erişemediğiniz sitelere erişim sağlanır. Hemen hemen her platforma desteği olan arayüzü kolay birçok VPN sağlayıcı bulunmaktadır. Kişisel tercihlerinize göre ücretli ve ya ücretsiz bir VPN hizmeti edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir