RAM nedir? Ne işe yarar?

RAM nedir? Ne işe yarar?

RAM nedir?

Türkçe’ye “rastgele erişim belleği” olarak çevirebileceğimiz RAM (Random Access Memory), bir PC veya bilgisayar sayılabilecek bir çok sistemin en temel ve önemli donanımlarından biridir. HDD ve SSD ile karşılaştırdığımızda daha yüksek hızlarla öne çıkan RAM, bahsedilen diğer depolama birimleri gibi bilgileri kalıcı olarak saklamak yerine kısa süreli ve geçici şekilde akılda tutarak hızlı çalışmaya odaklıdır. Ortaya çıkan yüksek hızın sebebi ise RAM’in verilere sıralı olarak değil de rastgele şekilde erişmesiyle ilgilidir. RAM’de erişim süresi nanosaniye cinsinden iken, diğer depolama birimlerinde milisaniye cinsindendir.

RAM ne işe yarar?

Günümüzde kapasite olarak baktığımızda RAMlerin kalıcı depolama birimlerine (HDD, SSD, Optik sürücü vs.) göre daha az hacime sahip olduğunu görürüz. Bu durumu dengelemek için kullanım durumuna göre RAM optimizasyon sağlar ve dolmaz. Cihazlar kapandığında ise RAM sıfırlanır. PC dışındaki diğer cihazların genelinde RAM, ya cihazın yongasında tümleşik şekilde bulunur ya da anakart üzerine lehimli şekilde bulunur. PC’de ise cihazın limitlerini de göz önüne alarak ilgili yuvalara takarak-çıkararak artırılabilmesi ya da azaltılabilmesi mümkündür.

RAM ne kadar fazla olursa kullanıcı deneyimi o kadar yüksek olur. Ne kadar RAM’e ihtiyacınız olduğu ise tamamıyla kullanım senaryosuna bağlıdır. Eğer kullanımınız tarayıcı ve Office uygulamalarıyla kısıtlıysa daha az RAM sıkıntı çıkarmayabilir. Fakat video düzenleme ya da yüksek grafikli oyunlar söz konusuysa alt rakamın 16GB seçilmesi geçerli bir öneridir. RAM ile ROM’u karıştırmamak gerekir. ROM’un en temel farkı cihazı başlangıçta başlatmak için gereken programı depolaması ve yalnızca okumaya izin vermesi olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir