PUBG’nin yapımcısı Krafton halka arz için hazırlanıyor

Dünyanın en popüler oyunlarından biri olan PUBG‘nin yapımcısı Krafton‘un halka arz için hazırlıklara başladığı bildirildi. Beklentiler gerçekleşirse 9 milyar dolarlık hissenin satılacağı bu halka arz ile şirketin 26 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaşacağı konuşuluyor. Küresel oyun sektörünün gelirlerinin bu yıl geçen yıla oranla % 9.3 artışla toplamda 159 milyar doları bulması bekleniyor. 2020 yılının ilk 3 çeyreğinde oyun sektöründe, tüm dünyada 51 halka arz gerçekleştirildi. Ayrıca sektörün bu şekilde ilerlemesiyle 2023 yılına gelindiğinde ‘oyuncu’ sayısının 3 milyara ulaşması bekleniyor.

Güney Kore medyasının yaptığı haberlere göre, yukarıda da belirttiğimiz gibi bu halka arzla 9 milyar dolarlık bir hisse satışı bekleniyor. Beklentilerin gerçekleşmesi durumunda bu halka arz Güney Kore tarihinin en büyük halka arzı olacak ve Krafton’un piyasa değeri 26 milyar dolara ulaşacak. PUBG Mobile‘ın çıkış yaptığı günden itibaren dünya genelinde 700 milyonun üzerinde indirilmesi ve bununla beraber 3 milyar doların üzerinde bir gelir yarattığı da hesaba katılırsa, belirlenen hedefin çok da uzak olmadığı düşünülebilir.

Eğer Krafton 9 milyar dolarlık hisse satışına ulaşmayı başarırsa, oyun sektörünün lideri olmakla beraber dünya tarihindeki en büyük 21. halka arz olarak da tarihe not düşülecek. Şu ana kadar oyun sektöründeki en büyük halka arz 2011 yılında Zynga’nın dikkat çeken halka arzı oldu ve Zynga 1 milyar dolarlık hisse satmayı başardı. Tüm bu istatistik ve rakamlar göz önünde bulundurulduğunda Krafton’un halka arzı oyun sektörü için büyük önem taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir