PUBG 10. Sezon detayları (Pillar ve Haven haritası)

PUBG Sezon 10 Pillar

PUBG 10. Sezon’la beraber gelen en büyük yenilik oyuna eklenmiş Haven adındaki harita olarak gösterilebilir. Amerika’ya ait bir ortamda sanayi konsepti üzerine kurulmuş bu haritadaki renk seçimleri ise biraz solgun ve mat tonlarda ayarlanmış. Her ne kadar oyuncular daha canlı ve renkli haritalara alışkın olsa da Haven haritası gibi farklı görüntüye sahip seçeneklerin bulunması çeşitlilik adına bir avantaj olarak sayılabilir.

Haven, PUBG 10. Sezon’a özel bir harita, bu da demek oluyor ki 11. Sezon aramızdan ayrılacak. 32 oyuncuya kadar destek verebilen bu haritanın çok da büyük bir alanı kapsamadığını söylemeliyiz. Genel olarak baktığımızda bir önceki yani 9. Sezon haritası olan Paramo’dan çok fazla farklılıklar taşımamakta. Ama yine de belirttiğimiz gibi oyundaki renk seçimleriyle ortam biraz daha yabancılaştırılmış. Bu haritanın ana hedef kitlesi ise ana haritanlardan sıkılmış oyuncular olacak gibi duruyor.

PUBG Haven haritası

Haven haritası

  • Sanayi bölgesi,
  • Yerleşim bölgesi,
  • Karbon Çelik Kuruluşu
  • Kömür Havzaları
  • Rıhtım ve
  • Üstgeçit bölgelerinden oluşmakta.

Pillar

Pillar, Haven haritasında karımıza çıkan yapay zeka destekli botların cephesi olarak tanımlanabilir. Bot kelimesi bir çok oyuncuyu otomatikmen huylandırsa da bu hemen her oyunda karşımıza çıkmakta ve alışılması gereken bir durum gibi duruyor. Bir çok oyuncu için oyuna ısınma sebebi olan bot sistemi aynı zamanda oyunun daha yüksek kullanıcı sayısına çıkması için bir araç görevinde. Neyse, bu botlar haritada dolaşıyor ve tüm oyuncuları avlama güdüsüyle bölgelerini korumaya çalışıyorlar. Bu botları avlamanın oyun içerisindeki en büyük avantajı ise ellerinde barındırdıkları üst seviye silahlara sahip olmaktır. Bu sayede diğer rakiplerle mücadelede galip gelme şansınız da yükselmiş oluyor. Tabi bu üst seviye silahlar genelde komuntanlar seviyesindeyken, Muhafızlarda ise orta seviye silahlar bulunmakta. Bunun yanında sizi gözetleyen ve yerinizi belli eden bir Pillar helikopteri ve gördüğü yerde sizi öldürmeye çalışan zırhlı taktiksel bir Pillar aracı da oyunu iyice kızıştırıyor.

PUBG 10. Sezon

Gelen güncelleme Haven haritasından ibaret olmayıp bir çok irili ufaklı bug’ları da ortadan kaldırmış. Bu hatalardan kimisi menüler arasındaki yazım yanlışlıklarıyken kimisi de oyun içinde oluşan bug’lardı. Sezonluk haritaların geçici olması hakkında pek olumlu düşünmüyorum. Beğenilmesi dahilinde oyuncuların sadece bir sezon takılabilecekleri harita gelecek bir diğer sezonla ortadan kalkmakta. Bu durumun geliştirici tarafındaki zorluğu ise her haritanın kalıcı olması dahilinde oyunun daha da ağırlaşması ve buna bağlı aktif oyuncu kaybı olarak yorumlanabilir. Geçici haritalarla daha yüksek oyuncu sayısına ulaşmak ise daha kazançlı olduğu için geliştiricilerin seçimi bu yönde olmakta. Diğer detaylar için buraya tıklayarak PUBG’nin resmi sitesine göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir