Oyun konsollarındaki ilave gümrük vergisi indirimi

yeni nesil konsol fiyatları

Pandemi sürecinde kendini eve tıkalı bulan birçok kişi bu durumu daha eğlenceli bir hale getirmek adına meraklarını da dikkate alarak çeşitli harcamalara yöneldi. Bunların en başında gelen araçlardan biri de oyun konsolları oldu. Fakat, 18 Nisan 2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararıyla oyun konsollarına ilave gümrük vergisi getirilmişti. Bu oran yani %50, ilave gümrük vergisinin en üst limitiydi. Resmi Gazete’de %50 olarak alınan bu verginin 30 Eylül 2020’ye kadar sürmesi, 1 Ekim 2020’den sonra ise %20’ye düşmesi bekleniyordu. Fakat bu sürenin uzatılarak 2020 sonuna ertelenmesi ise oyun konsolu alma planı olan bir çok kişiyi sinirlendirmişti. Daha doğrusu iki kez sinirlendirmişti. Çünkü pandemi sebebiyle evde yaşam ortamı oluşturmaya çalışan insanların harcama yönelimlerinin yüksek olacağı ürünlerin devlet tarafından daha pahalı kılınması ve buradan vergi kaynakları oluşturulup, zaten gelir kaybı yaşayan insanların sömürülmesi anlamını taşıyordu. Üstüne bu verginin %20’ye düşürülmesi üzerine planlanan tarihin ertelenmesi ise cabası oldu.

Bu erteleme planından önce yani %20 olarak hesaplanan ilave gümrük vergisine göre Microsoft oyun konsolları için belirlediği fiyat listesi şu şekildeydi;

  • Xbox Series X: 7499 TL
  • Xbox Series S: 4499 TL

Fakat bu indirimin gerçekleşmemesi sonucunda piyasadaki güncel fiyatlar aşağıdaki gibidir.

xbox series s, series x, ps5

Güncel konsol fiyatları:

  • PlayStation 5: 8299 TL
  • Xbox Series X: 8299 TL
  • Xbox Series S: 5399 TL

Yüksek konsol fiyatları üzerine bir de pahalı oyunlar eklenince, bir çok kişi için konsol hayali başlamadan sona erdi. 1 Ocak 2021 itibariyle %20’ye düşürülen ilgili ithalat vergisinden sonra konsol fiyatlarında şu an için bir düşüş gerçekleşmedi. Umarız değişen kur farkı bahane edilerek konsol fiyatlarında beklenen indirim tekrardan bir bilinmezliğe sürüklenmez. Eğer beklenen indirim gerçekleşir ise oyun konsollarında beklenen indirim ise ortalama 800-900 TL arasında olacaktır. Az da olsa, bu indirim oyuncuların konsollarının kısıtlı olan kapasitesini artırması için bir SSD ya da kutudan bir tane çıkan gamepad’in ikiye çıkarılarak evdeki iki kişinin ortaklaşa eğlenmesi için bir yatırım aracı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir