Overclock nedir?

Overclock nedir?

Türkçe’ye “hız aşırtma” olarak çevrebileceğimiz “overclock” kısa bir tanımla işlemcinin hızını artırma olarak açıklanabilir. Ayrıca bilgisayarınızı geliştirmenin en maliyetsiz yoludur. Biraz konuyu açacak olursak, işlemciyi belirlenmiş fabrika değerlerinin üzerinde çalıştırmanın bir yöntemi olan overclock her ne kadar belli riskleri barındırsa da kullanıcıların en sık başvurduğu yöntemlerden biri olduğunu açıkça söyleyebiliriz. Overclock nedir? Nasıl yapılır? Hangi işlemcilerde overclock yapılabilir? Buyrun bu sorulara beraber cevap bulmaya çalışalım.

Overclock yapılabilecek işlemci modelleri

Öncelikle her işlemci overclock olmaz. Overclock yapabilmenin ilk şartı, söz konusu işlemcinin bu işlemi desteklemesidir. Eğer Intel markalı bir işlemci kullanıyorsanız bunu öğrenmek için işlemcinizin modeline bakmalısınız. İşlemcinizin modelinin sonunda “K” yazıyorsa bu işlemcinin overclock için uygun olduğu anlamına gelir (örn. i7 9700K). Bunun haricinde Intel’in X serisindeki bütün işlemcilerde overclock desteği bulunmaktadır. Eğer AMD markalı bir işlemci kullanıyorsanız işiniz daha kolay olacaktır. Çünkü AMD’nin Ryzen serisinin bütün modellerinde overclock desteği bulunmaktadır. Daha eski bir AMD işlemcisi kullanıyorsanız ise internet üzerinden sorgulama yaparak en sağlıklı sonuca ulaşmanız önerilir.

Eğer overclock işlemiyle beraber bilgisayarınızın oyun performansında yüksek artışlar bekliyorsanız, muhtemelen hayal kırıklığına uğrayacaksınızdır. Çünkü günümüzdeki oyunlar büyük oranda grafik kartından yani GPU’dan, bir başka ifadeyle ekran kartından güç almaktadır. Bu durumun tek istisnası ise bilgisayarınızın işlemci tarafında darboğaz yaşıyor olmasıdır. Bu durumda overclock yapılması gayet kabul edilebilir. Overclock işlemiyle birlikte artacak bir diğer performans girdisi ise çeşitli uygulama ve programlarda ortaya çıkacak olan hesaplama avantajıdır. Video düzenleme yazılımları ya da 3 boyutlu çalışma ortamlarında artı bir performans sağlanabilir. Ama ihtiyaç dışı yapılan overclock işlemi anlamsız bir eylemden öte bir şey değildir.

Overclock

Hangi kullanıcılar overclock işlemi yapmalı?

Birçok kullanıcı ihtiyacı olamasa dahi ellerindeki işlemcinin overclock desteği olması nedeniyle bu şanslarını kullanmaktadır. Fakat bu şans bir zorunluluk olarak algılanmamalıdır. Eğer mevcut sisteminiz içinde işlemci zayıf halka olarak gözükmüyorsa, overclock haybeye alınmış bir risktir. Hele ki bu konuda deneyiminiz yoksa işlemcinizin yanması olası bir ihtimaldir. Bir de overclock işleminin bir çok metodu olması işinizi biraz daha karmaşıklaştıracaktır. Overclock işlemini başarıyla gerçekleştirseniz bile sonrasında fan ve voltaj ayarlarını doğru bir şekilde ayarlayamazsanız sonrasında problem yaşama ihtimaliniz yüksektir. Aynı zamanda overclock işlemi sonrasında işlemcinin garanti dışı kalacağını unutmayın. İşlemciyi üreten firma sizin riskinize ortak olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir