M2 SSD hakkında tüm detaylar

M2 SSD

M2 SSD nedir?

M2 SSD, PCI Express ve SATA gibi birden çok protokol ve uygulamayı destekleyen bir arayüz spesifikasyonudur. M.2 SSD’leri diğer depolama birimlerinden ayıran en temel detay boyut farkıdır. 2.5 inç’lik HDD ve SSD’lerle bile karşılaştırdığımızda ciddi boyut farklılığı söz konusudur. M2 SSD’ler dikdörtgen şeklindedirler. Özellikle de alan kısıtı olan dizüstü, tablet ve all-in-one bilgisayarları düşündüğümüzde form faktörü itibariyle büyük avantaj sağlamaktadır. Bu da kısıtlı bir alan içerisine onlarca donanımı sığdırmaya çalışan üreticiler için de ayrı bir kolaylıktır. Tabi M.2 SSD kullanmak için öncelikle bilgisayarınızın M2 yuvalı bir anakarta sahip olması gerekmektedir. Bazı anakartlarda ise birden fazla M2 yuvası bulunmaktadır. Fakat anakartında M2 yuvası olmayan kullanıcılar M2 kartlarını kullanabilmek için PCIe yuvasına takılan bir adaptör kullanabilir.

SATA SSD’lerle karşılaştıracak olursak daha kompakt, daha hızlı ve daha pahalı olduğu ise bir gerçektir. M2 sürücülerinin anakarta bağlanmak için kabloya ihtiyacı yoktur. Bunun yerine, özel bir M2 konektör yuvası ile doğrudan ana karta takılırlar. M.2 SSD’ler ayrıca tek veya çift taraflı olabilir. Ultra ince dizüstü bilgisayarlar gibi alanın sınırlı olduğu senaryolarda tek taraflı M2 kartlar kullanılacaktır. Bununla birlikte, çift taraflı yongalar daha fazla fiziksel alan kaplar ancak daha büyük depolama kapasitesine sahiptirler.

NVMe destekli bir M2 SSD, SATA M2’ye göre yaklaşık 5 kat daha fazla bant genişliğine sahip olmasından ötürü çok daha hızlıdır. Bu hız da kullanım deneyimini fazlasıyla iyileştirmektedir. 2.5 inç SSD’ler, 2000 yılında piyasaya sürülen ve orijinal olarak sabit sürücülere yönelik olan SATA veri yolunu kullanırken, M2 SSD’ler ise SATA’dan daha hızlı ve daha fazla bant genişliğine sahip olan PCIe veri yolunu kullanırlar. Hatta kimi M2 SSD’ler daha da hızlı olan NVMe arayüzünü kullanır.

M2 SSD’ler genellikle 22 milimetre genişliğinde ve 60 mm veya 80 mm uzunluğundadır fakat kart uzunlukları değişebilmektedir. Kart boyutu, dört veya beş basamaklı bir sayı ile tanımlanır. İlk iki hane genişlik ve kalan sayılar uzunluktur. Örneğin, bir 2260 kart 22 mm genişliğinde ve 60 mm uzunluğundadır. Daha uzun M2 sürücüleri daha kısa versiyonlara göre ekstra kapasite için genellikle daha fazla NAND yongası tutar.

M2 SSD Boyutları

  • M2 Tip-2280 (22 x 80 mm)
  • M2 Tip-2230 (22 x 30 mm)
  • M2 Tip-2242 (22 x 42 mm)
  • M2 Tip-2260 (22 x 60 mm)
  • M2 Tip-22110 (22 x 110 mm)

Genişlik masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda standart olduğu için 22 mm olmasına dikkat etmek gerekir.

M2 SSD avantajları ve dezavantajları

M2 SSD’nin küçük boyutlu ve daha hızlı olması gibi avantajlarının yanı sıra daha pahalı ve daha az kapasite seçenekleriyle gelmesi gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Kullanıcılara düşen görev ise kullanım alışkanlıklarına ve ihtiyaçlarına göre mevcut seçenekler içerisinde en uygunu seçerek maksimum verim ve avantaj sağlamak olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir