Instagram Lite test aşamasında

Instagram Lite

Son yıllarda milyonlarca kullanıcıya sahip olan sosyal medya uygulamaları, düşük özelliklere sahip mobil cihazlarda da çalışabilecek “lite” versiyonları geliştirmeye başladı. Bu tür uygulamalar düşük boyutlara sahip olmakla beraber daha az işlem gücü gerektirdiği için eski sayılabilecek cihazlarda da kullanılabilecek şekilde tasarlanıyor. Bunlara örnek olarak Facebook Lite, Messenger Lite, Twitter Lite uygulamaları sayılabilir ve yeni “Instagram Lite” uygulaması da bunlardan biri. Daha önce 2018 yılında piyasaya sürülen Instagram Lite uygulaması yalnızca 573 KB bir dosya boyutuna sahipti. Instagram, 2020 Mayıs ayında beklenmedik bir şekilde uygulamayı kullanımdan kaldırdı ve yapılan açıklamada yeni bir Instagram Lite uygulamasının geliştirileceği bildirildi.

Bu tür lite olarak adlandırılan uygulamaların en büyük amacı, düşük donanıma sahip cihazların da platformları çalıştırabilmesidir. Teknoloji hızlı bir şekilde ilerlese de günümüzde hala düşük donanımlı birçok cihaz kullanılmaya devam ediyor. Özellikle ekonomik olarak teknolojik aletlere ulaşmanın daha zor olduğu ülkelerde bu tür cihazlar rağbet görmeye devam ediyor ve bunun farkında olan uygulamalar da kullanıcılara yönelik geliştirmeler yapmaya devam ediyor.

Instagram Lite, Hindistan’da test edilmeye başlandı ve şimdiden 5 milyonun üzerinde indirildi.

Instagram Lite özellikleri

Uygulama yalnızca Hindistan’da kullanımda olduğu için malesef uygulamayı indirip test etme şansımız yok şu an için. Fakat yapılan açıklamalara göre Instagram Lite versiyonu yalnızca 2 MB gibi düşük bir dosya boyutuna sahip ve arayüz olarak Instagram uygulaması ile oldukça benzer. Lite versiyonda Reels, Alışveriş (Mağaza) ve IGTV özellikleri bulunmuyor. Daha az yer kaplaması ve daha düşük işlem gücü hesaba katılarak yalnızca Instagram gönderileri ve Hikayeler özelliklerinin bulunduğu bir uygulama olacağını söyleyebiliriz. Bazı önemli özelliklerden yoksun bir Instagram uygulaması ne kadar ilgi görür, şimdiden kestirmek zor görünüyor. Yeni uygulamanın Hindistan dışında hangi ülkelerde veya ne zaman kullanıma sunulacağı hakkında bir açıklama şu an için bulunmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir