CS: GO sistem gereksinimleri

CS:GO sistem gereksinimleri

Counter-Strike, 1999 yılında bir Half-Life modu olarak çıktı ve oyunseverler tarafından çok beğenildi. Bu durumun farkına varan Valve şirketi 2000 yılında Counter-Strike modunu satın aldı ve farklı bir ana oyun olarak piyasaya sürdü. 2004 yılına gelindiğinde Counter-Strike: Condition Zero isimli oyun Turtle Rock Studios tarafından piyasaya sürüldü. Daha sonra yine Valve tarafından 2004 yılının sonlarına doğru Counter-Strike: Source yayınlandı ve son olarak 2012 yılının Ağustos ayına gelindiğinde ise Counter-Strike: Global Offensive, diğer adıyla CS:GO Valve ve Hidden Path Entertainment tarafından oyunseverlerle buluşturuldu. FPS (birinci şahıs nişancı) oyun türünün en bilinen oyunu olmayı başaran CS:GO çıkış tarihinin üzerinden 8 yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen hala çok büyük bir oyuncu kitlesine sahiptir. Oyunun yapımcı şirketi tarafından açıklanan verilere göre, yaklaşık olarak her ay 20 milyonun üzerinde tekil oyuncu tarafından oynanmaktadır.

2012 yılında yayınlandığı tarihten 2018 yılına kadar ücretli bir şekilde satılan Counter Strike: Global Offensive, Steam Spy’ın açıkladığı verilere göre 25 milyonun üzerinde kopya satmıştır. Daha sonra şirket oyun dünyasının yeniliklerine ayak uydurarak oyunu ücretsiz bir şekilde sunmaya başladı ve oyun içi satışlarla gelir kazanma modeline yöneldi. Oyunu ücretsiz bir şekilde Steam üzerinden oynayabilir, aynı zamanda oyunun CS:GO Prime Status Upgrade (Seçkin Durum) isimli ücretli versiyonunu da Steam üzerinden satın alabilirsiniz.

CS:GO günümüz oyunlarıyla kıyaslandığında çok da yüksek sayılmayacak özelliklere sahip bilgisayarlarda oynanabilecek oyunlardan. Fakat yine de oyununu bilgisayarınıza indirmeden önce sistem gereksinimlerini kontrol etmeniz önerilir. Sizler için CS:GO PC için minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini aşağıda sıralıyoruz.

CS:GO sistem gereksinimleri

CS:GO günümüz oyunlarıyla kıyaslandığında çok da yüksek sayılmayacak özelliklere sahip bilgisayarlarda oynanabilecek oyunlardan. Fakat yine de oyununu bilgisayarınıza indirmeden önce sistem gereksinimlerini kontrol etmeniz önerilir. Sizler için CS:GO PC için minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini aşağıda sıralıyoruz.

CS:GO minimum sistem gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows Vista/XP/7/8/10
 • İşlemci: Intel® Core 2 Duo E6600 / AMD Phenom X3 8750 işlemci veya daha yüksek model bir işlemci
 • RAM: 4 GB
 • Ekran Kartı: NVidia GeForce GT 420 veya AMD Radeon HD 6450
 • DirectX Sürümü: 9
 • HDD: 15 GB kullanılabilir alan

CS: GO önerilen sistem gereksinimleri

Oyunu daha kaliteli grafik ve daha yüksek fps seviyelerinde oynayabilmek için aşağıdaki özelliklere sahip bir bilgisayar önerilir.

 • İşletim Sistemi: Windows 7/ 8/ 10 64 bit
 • İşlemci: Intel Pentium Dual Core E5700 3.00 GHz / AMD Phenom 8750 veya daha yüksek model bir işlemci
 • RAM: 4 GB
 • Ekran Kartı: AMD Radeon HD 6670 / Nvidia GeForce GT 630
 • VRAM: 512 MB
 • DirectX Sürümü: DirectX 9.0c
 • HDD: 15 GB kullanılabilir alan

CS:GO nasıl oynanır?

CS:GO’nun klasikleşen oyun tarzını neredeyse bilmeyen yoktur. CS:GO görev tabanlı bir oyundur, oyuncular oyuna başlarken teröristler veya terörle mücadele ekibi takımlarından birine katılır. Her yeni tur, takımlardan birisi tarafından görevlerin tamamlanmasıyla veya karşı takımın tüm oyuncularının öldürülmesiyle son bulur. Tur içinde ölen oyuncular, tekrar dirilmek için bir sonraki turu beklemek zorundadır. Oyuncular bir önceki turda gösterdikleri performansa göre kazandıkları parayla yeni tur için silah veya ekipman satın alabilirler. Aynı zamanda oyunda birçok farklı operasyon modları bulunmakta ve yapımcı şirket yeni operasyon modları yayınlanmaya devam etmektedir. Oyunun son yayınlanan operasyon modu CS:GO Broken Fang hakkında bilgiler için buraya tıklayarak yazımıza göz atabilirsiniz.

CS: GO kaç GB?

Yukarıda da belirtildiği gibi CS: GO için 15 GB gibi bir kullanılabilir alan gerekmektedir. Ancak oyuna gelen güncellemelerle birlikte 17-18 GB alan gerekebilmekte, işinizi garantiye almak için bilgisayarınızda en azından 20 GB gibi bir alan ayırmanız en mantıklı seçim olacaktır.

CS: GO fiyatı ne kadar?

CS:GO oyununu Steam üzerinden ücretsiz bir şekilde oynayabilirsiniz. Fakat CS:GO Prime Status Upgrade (Seçkin Durum) isimli ücretli versiyonu Steam üzerinden 30-40 TL aralığında bir fiyata satılmakta, bazen indirime girerek 10 TL’ye kadar düşebilmektedir. Ücretli versiyonu satın alanlar, oyunda aynı şekilde ücretli versiyon oyuncularıyla eşleştirilir ve ayrıca Seçkin Durum özel hatıraları, öğeleri ve silah kasalarına sahip olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir